Despre noi

Suntem o parohie ortodoxă românească, înființată în 26 ianuarie 2020 de către Înaltpresfințitul părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Hramurile acestei parohii sunt „Adormirea Maicii Domnului„ și „Sfântul Mc.Sebastian și Sf. Cuv. Irodion de la Lainici”.

Din diverse motive, tot mai mulți români pleacă din țară pentru scurte perioade de timp ori pentru întreaga viață. Își doresc să găsească acolo un pic mai bine, mai mult, mai frumos. Și uneori găsesc. Însă tot atunci încep să descopere dorul. Și gândul la „acasă”. Și bucuria limbii române. Și bogăția credinței!

În străinătate, Biserica îi aduce pe români împreună. Alină doruri și întărește credința. În străinătate, Dumnezeu Se lasă altfel descoperit și iubit. În străinătate, Ortodoxia îi unește pe români și-i bucură!

Pr. Cristian Ștefan

Preot Paroh

Tel: +49 151 281 377 34

Email: teodor_cristian_stefan@yahoo.com